ידידות צהלה

קבוצת נהריה במפעל עילית

5/01/2012

בינ"ו                                                                                                                                             ה' חשון תשע"ב      02 נובמבר  2011   

                   הנדון : ביקור במפעל הממתקים " עילית" ופעילות במרכז "דרך ארץ ארץ בגליל"- 31.10.11 - סיכום פעילויות

1.       בתאריך 31 אוקטובר 2011 יצאנו קבוצת "פרחי ידידות- צהלה נהריה" בלוויית קבוצת ג'וליס עם החונכת דינה להב לביקור במפעל הממתקים "עילית" בנצרת- עילית ולפעילויות במרכז הדרכה "דרך ארץ בגליל" על רכס הר טורען בגליל התחתון. פעילויות אלה נתקיימו במימון מיזם ידידות-צהלה במסגרת מטרותיו: חונכות וקידום בני נוער לאזרחות טובה ומעורבות חברתית תוך חינוך לערכים, ציונות ואהבת הארץ. להלן מהלך ותיאור הפעילויות שנתקיימו:

א.      ביקור במפעל הממתקים "עילית" בנצרת עילית-  נתקיים במסגרת חשיפה נוספת של התעשייה בישראל בפני החניכים. במהלך הנסיעה הועברה סקירה על תולדות העיר נצרת-עילית, שנוסדה בשנת 1956 במצוותו של רה"מ דוד בן גוריון שהחליט על הקמת עיר יהודית ליד נצרת העתיקה, מהלך התפתחותה ושגשוגה עד הפיכתה כעיר מחוז לצפון הארץ. בהגיענו למפעל הוכנסנו לאולם- הקרנה וצפינו בסרטון תלת מימדי על תהליך תעשיית הממתקים במפעל. בתום תדרוך ולבישת חלוקים וכובעים, לשמירת ההיגיינה, יצאנו לסיור מודרך בשטח המפעל.  בביקור באולמות הייצור הקשבנו וצפינו באופן ישיר בתהליכי ייצור של עוגות, ביסקוויטים, חטיפי שוקולד וכיוב'. בחדר הארחה נתכבדנו ואכלנו כאוות נפשנו ממתקים במגוון המיוצר במפעל, ובתום הביקור אף חולקו לנו שקיות ממתקים אישיות.

ב.       ביקור במצפור "הר קפיצה" בדרום נצרת עילית -  בפסגת הר הקפיצה ניתנה סקירה על המקום, שעל פי המסורת הנוצרית זה המקום שממנו ניסו יהודי נצרת להשליך את ישו לאחר שעורר את זעמם בדרשה שנשא בפניהם ובה הכריז על עצמו כמשיח. תושבי הכפר גררו את ישו אל ראש ההר, אך ברגע האחרון הלה הצליח לקפוץ מההר אל העמק ונעלם. לאחר מכן עבר ישו לפעול באזור הכינרת. ב- 2009 הגיע האפיפיור להר הקפיצה, ולכבוד אירוע זה נבנה על המדרונות הצפוניים של ההר אמפיתיאטרון המיועד להכיל 40 אלף איש בישיבה. במצפור הנמצא במקום ותוך צפייה בתנאי ראות מצוינים לעבר עמק יזרעאל הפורה ביותר בישראל ניתנה סקירה גיאוגרפית, היסטורית ועל  ההתיישבות המחודשת בעמק. הובהר שבתחילת המאה ה-20 החלו מוסדות ציוניים לרכוש אדמות בעמק מן הערבים והיישוב היהודי הראשון שעלה על הקרקע בעמק היה מרחביה שהוקמה ב-1911. המתיישבים הראשונים בעמק  עסקו בייבוש הביצות תוך התגברות על הקשיים והתנאים הקשים שהיו מלווים במחלות. עם סיום מלחמת העולם הראשונה התחדשו המאמצים לרכוש קרקעות בעמק וב-1921 הוקמו נהלל ועין- חרוד ולאחריהם עוד עשרות יישובים על הקרקעות החדשות שנרכשו והוכשרו.

ג.        יום פעילות במרכז "דרך ארץ בגליל" ברכס הר טורען בגליל התחתון- מרכז חינוכי חקלאי ששם לעצמו מטרה להעמיק ולטפח הקשר בין האדם לאדמה וחיזוק הרגשת השייכות למשימה הלאומית של פיתוח הגליל כאזור פריפריאלי במדינת ישראל. העשייה החינוכית במרכז מונעת מהרצון לחנך לאהבת הארץ, חלוציות, למצוינות ולמעורבות חברתית תוך ביצוע עבודות חקלאיות במסגרת גידולים חקלאיים שנועדו לחלוקה לאוכלוסייה נזקקת. להלן מהלך ופירוט הפעילויות שנתקיימו במרכז הנ"ל בהדרכת  נעמה ושרה בנות "שירות לאומי" החביבות:

1)       תוכנית ההתיישבות בגליל התחתון - ניתנה סקירה על  המצפים בגליל  העליון והתחתון שהוקמו  לפני כ- 30 שנה  מתוך מטרה לקדם פריסת אוכלוסייה יהודית בגליל ההררי על ידי רכישת קרקעות חיוניות ויישום מדיניות של מניעת השתלטות בלתי חוקית של אדמות המדינה ע"י המגזר הערבי.  בתחום הדמוגרפי הייתה כוונה לשפר את מאזן ההגירה לגליל ע"י משיכת אוכלוסייה חיצונית ומניעת הגירה שלילית. עד 1981 אוכלסו בפועל  26 מצפים ועל רכס הר טורען הוקם קיבוץ בית רימון.

2)       הקמת "מדרגה חקלאית" (טרסה) - שיטה לעיבוד חקלאי של קרקע בצלעי הרים וגבעות. בתום תדרוך קצר וקבלת כלי עבודה התפרסנו בשטח ההררי ותוך דבקות במשימה והפגנת  שת"פ ועבודת צוות מצוינים השלמנו הקמת  מדרגה חקלאית במקום.

3)       שביל לזכרו של הטייס סרן דניאל גומז הי"ד- הובהר לנו שעל רכס הר טורען ישנה כוונה להכשיר שביל לזכרו של הטייס שנפל במלחמת לבנון השנייה. במקום זה  הקשבנו לסיפורו של הטייס המשולב בעשייה וגבורה.

4)       סדנה חינוכית בנושא "אחריות"- עם התיישבותנו מסביב למדורה (קומזיץ), שהוכנה על ידינו, נתקיים דיון על "אחריות" ובסיומו אכלנו תפודים ו"מרשמלו", שהצטיידנו בהם מבעוד מועד, וחממנו על הגחלים הלוהטות.

2.       סיכום: בתאריך 31.10.11 ביקרו "פרחי ידידות-צהלה נהריה" במפעל הממתקים "עילית" (מהנה ומתוק תרתי משמע) ובהמשך היום נטלו חלק בפעילויות חקלאיות, חינוכיות וערכיות במרכז "דרך ארץ בגליל", שהשתלבו גם בעשייה וגבורה של טייס ח"א. כ"כ קיבלו סקירה גיאוגרפית, היסטורית ויישובית על עמק יזרעאל והגליל. אין ספק שפעולות אלה העשירו הידע בקרב החניכים והעמיקו  הקשר בינם לבין האדמה תוך חיזוק הרגשת השייכות למשימה לאומית ומעורבות חברתית.

                                                                              רמי שרעבי- רכז עירוני ידידות-צהלה ושל"מ בחינוך - נהריה   

 

 

 

        

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד