ידידות צהלה

קבוצת נהריה בהיכל העצמאות

5/01/2012

בינ"ו                                                                                                               ט"ז כסלו  תשע"ב       12 דצמבר 2011

הנדון :  ביקורים ב"היכל העצמאות", מוזיאון "ההגנה" בת"א  ו"דיאלוג בחשיכה" בחולון - 29.11.11- סיכום

1.        ב- 29 (כ"ט) נובמבר 2011 יצאה קבוצת פרחי ידידות-צהלה נהריה לביקורים מודרכים ב"היכל העצמאות" ומוזיאון "ההגנה" בת"א ו"דיאלוג בחשיכה" במוזיאון הילדים בחולון, במסגרת לימוד חווייתי של פרקים נבחרים בתולדות מדינת ישראל והיישוב היהודי בארץ טרם הקמת המדינה, וכן שיעור חברתי חווייתי על מוגבלות העיוורים. הביקורים היו בלוויית 3 קבוצות נוספות: קבוצת ירכא עם החונכת דינה להב, קבוצת כרמים מאורט כרמיאל בלוויית החונך יורם שוורץ וקבוצה ממועדון הנוער גבעת רם בכרמיאל בלוויית החונך שמלץ מנוח. דמי כניסה מוזלים להיכל העצמאות מומנו ע"י החניכים (10 ₪) ועלות ההסעה ודמי כניסה ל"דיאלוג בחשיכה" מומנו ע"י ידידות-צהלה.

2.       להלן מהלך הביקורים המודרכים ותיאורם:

א.      "היכל העצמאות" בשד' רוטשילד ת"א- בבית בו התגוררו צינה ומאיר דיזנגוף (ראש העיר הראשון של ת"א) קיים האולם בו הוכרז על הקמת המדינה. בבית זה קיימת תצוגת קבע, הסוקרת את הרקע ההיסטורי להקמת המדינה עם תצלומים, מפות, עיתונים ואמצעים אורקוליים, המשחזרים את המאבק על הקמת המדינה: הקונגרס הציוני הראשון בבאזל ב- 1897, הגרלת המגרשים של אחוזת בית (היא ראשית תל אביב). בסיור המודרך נסקרה בפנינו החלטת האומות המאוחדות על הקמת המדינה העברית - תוכנית החלוקה ב- 29 (כ"ט) נובמבר 1947 תוך התבוננות במפת החלוקה, ולאחר מכן ההכנות לקראת שלטון עצמי, יום ההכרזה על המדינה ה' אייר תש"ח ומלחמת העצמאות. כמו כן הוקרן סרט תיעודי המגולל את אירועי התקופה, 'סיפורים מאחורי הקלעים', המתארים את האירועים שהתרחשו סביב מעמד ההכרזה, האזנה באולם ההכרזה להקלטה של נאום דוד בן-גוריון והאזנה לשירת 'התקוה' כפי שהושמעה במעמד ההכרזה.

ב.      מוזיאון "ההגנה" בשד' רוטשילד ת"א- המוזיאון המרכזי לתולדות "ההגנה" שמציג את סיפורו של כוח המגן היישוב העברי - מהקמת ארגוני "בר-גיורא" ו"השומר" בימי העלייה השנייה, הקמת ארגון ה"הגנה" בשנת 1920, וההתמודדות עם גלי המאורעות בשנים תר"ף-תרפ"א (1920-1921) ותרפ"ט (1929). בהמשך מוצגים תקופת "חומה ומגדל" והתמודדותו של היישוב עם אירועי המרד הערבי ("מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט" 1936-1939), ההתנדבות לצבא הבריטי, לנוטרות והקמת הפלמ"ח בימי מלחמת העולם השנייה; מפעלי הרכש והתע"ש, ההעפלה והמאבק נגד שלטונות המנדט עד להכרזת האו"ם על חלוקת הארץ בכ"ט בנובמבר 1947, ההכרזה על הקמת המדינה, בה' באייר תש"ח ופרוץ מלחמת העצמאות, עד הקמתו של צה"ל באחד ביוני 1948. הביקור במוזיאון הסתיים במיצג אור-קולי שהציג את לחימת כוחות ה"הגנה" במלחמת העצמאות על הדרך לירושלים- הקרב על הקסטל,  כפר ערבי בין קריית  ענבים, שהיה אחד מהקרבות החשובים בו השתלטו הכוחות על העמדה הערבית שאיימה לנתק העיר משאר הישובים בארץ. יצוין כי הבית היה בעבר ביתו של אליהו גולומב, "המפקד הבלתי מוכתר" של ההגנה.

ג.        "דיאלוג בחשיכה" במוזיאון הילדים בחולון- נתקיים סיור בחושך מוחלט ומודרך ע"י מדריכים עיוורים. בתערוכה בלתי שגרתית זו לא רואים בעצם דבר, אך המבקרים גילו עולם ומלואו, ואולי בעיקר את עצמם. מדריכים עיוורים הובילו את המבקרים דרך חללים חשוכים אך מעוצבים: טבע, פארק, עיר, שוק, בית קפה. כל זאת במטרה לפקוח את עיני המבקרים בחושך, כדי להוכיח כי עולמם של העיוורים אינו דל ומוגבל יותר – הוא רק שונה. המבקרים נחשפו לעולם החושים העשיר הטמון בכל אחד ואחד מהם, ונוצר מפגש נטול דעות קדומות בין אנשים עיוורים לבין אנשים רואים. הסיור בתערוכה היה חוויה ייחודית, שבמרכזה שיעור חברתי חשובכיצד מוגבלות יכולה להפוך לכוח. ניכר שהיה זה מסע חברתי ורגשי מרתק, שאמור לשפר את היצירתיות החברתית ואת מיומנויות התקשורת.

3.  סיכום: ב- 29 (כ"ט) נובמבר 2011 נטלה קבוצת פרחי ידידות-צהלה נהריה חלק בביקורים מודרכים ב"היכל העצמאות" ובמוזיאון "ההגנה" בת"א בהם חוותה בפרקים נבחרים בתולדות מדינת ישראל והיישוב היהודי בא"י טרם הקמת המדינה, וסיימה ב"דיאלוג בחשיכה" בשיעור חברתי חווייתי על מוגבלות העיוורים.

שאול רזקן- חונך ידידות-צהלה ומתנדב של"מ בחינוך-  נהריה

רמי שרעבי - רכז עירוני ידידות- צהלה ושל"מ בחינוך - נהריה

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד