ידידות צהלה

שדות ישראל- המרכז הישראלי לאימון

פרויקט צהלה - מבט לעתיד ומפגש חוזקות

 

רציונל:  בני הנוער בצהלה נמצאים בתקופה משמעותית  מאוד בחייהם - מצד אחד הם נערים ונערות צעירים ועדיין חסרי ניסיון, ומצד שני זה בדיוק הזמן שבו אדם צריך להתחיל להרים את ראשו אל האופק, להביט אל עבר עתידו ולקבל החלטות רבות אשר ישפיעו על עתידו  (השקעה  בביה"ס, כיוון שרות צבאי, לימודים שמעבר,  כאזרח המדינה ועוד).

  על כן, דיון ופעילות העוסקת במחשבות וחלומות לעתיד  ובדרך ההגשמה האישית כפי שהם תופסים אותה, הינם בעלי משמעות רבה.

במחקרים נמצא שילדים שהסתכלו קדימה לעתיד וידעו לאן הם הולכים השיגו תוצאות טובות  בצורה מובהקת מאלה שרק בחרו בדרך הקונפורמיסטית  וזרמו...

(יותר מכך..אותם ילדים שראו רחוק והעמידו לעצמם מטרות וחלומות להגשמה לא רק הצליחו במידה משמעותית יותר, אלא  הצליחו גם להתגבר על נחיתות  על רקע  סוציו אקונומי, מצבי משבר במשפחה או אף  על מגבלות  ביכולות אישיות). 

אך לא די בכך...התבוננות קדימה חייבת להתבסס על החוזקות והכישורים הייחודיים,   מינופם והעצמתם, חשובה מאוד  כמו גם דרך  הביטוי האישי של כל נער ונערה.

 דרך הכוונה של בית הספר,  מתנדבי צהלה,  בני משפחה וקהילה נוספים   יוכלו  הנערים והנערות לממש את עצמם בצורה מיטבית ויהפכו  לבוגרים יצרנים, אזרחים למופת  ולאנשים  מאושרים שמממשים את עצמם בכל תחום בחייהם.

 

הפעילות : המפגש מתמקד בפרט,  הנערים והנערות לומדים על עצמם, כל אחד באופן אישי נמצא במוקד העניין,   כל חניך נדרש להתבונן לאופק חייו ככל שיכול ולנסות לראות לאן פונות שאיפותיו מנקודת הזמן  העכשווית, (מודגש לחניכים שזה בסדר לשנות דעתם ובלבד שהתרגלו בהסתכלות קדימה),  לכל חניך פוטנציאל אישי, לכל אחד מובנה באישיותו נטייה להגשמה עצמית אנו עוזרים להם באימון  ופיתוח יכולתם  לחשוב, לחלום, ולגייס את המשאבים שלהם למטרות רחוקות.

כל חניך לומד על יכולתיו  היחודיות ועל יכולות חבריו דרך משימות בשטח,  הפעילות בשטח בסימולציות שונות יוצרת מציאות בה כל המשתתפים פועלים בצורה ספונטנית ומביאים את כישוריהם ותכונות האישיות שלהם  לנראות שקל לזהותה, הן לעצמם כמו לחבריהם ולמנחי הקבוצה והמלווים. מנחה הסדנא, מתנדב צהלה  ומלווים את הקבוצה משקפים את אופן הפעולה האישי של כל חניך,

מטרת הפעילות ותוצאתה:  כל חניך יוצא עם   מטרות וחלומות שהוא רוצה להגשים, כל חניך מקבל את רשימת התכונות והחוזקות שבאו לביטוי באופן פעולתו בסדנה.

 

 סדר יום פעילות:                                          

1.               התכנסות והיכרות, אוריינטציה עם מרכז ההדרכה.

2.               שיחה על העתיד -  מי אני רוצה להיות, מה ייתן לי משמעות.

3.               מהם החוזקות שלי ושל חברי.

4.               כל משתתף כותב את ציפיותיו לעתיד.

 

     יציאה לשטח ה"אימונים" - סימולציות ODT

·                  מעגל הצוות – מי הנהיג, מי שיתף פעולה, מי תרם.

·                  מעגל החבל – הפער בין מה שאנו חושבים שאנו יכולים למה שאנו באמת מסוגלים.

·                  "מעבר נהר" -  יתרונות שיתוף הפעולה וחשיבה יצירתית.

·                  "חילוץ מלב ים" – פתרון בעיות, אומץ לב, נתינה ואכפתיות לקבוצה.

·                  לאחר סיום הפעילות חוזרים לכיתה לסיכום וריכוז התוצאות האישיות של כל משתתף.

 

לאחר כל תרגיל מתבצע עיבוד ובו משתקפת לכל חניך דרך פעולתו וחוזקותיו.

 

בברכה

צבי לבנה

שדות ישראל

 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד